Losowa fotografia
Statystyki
statystyka
Czarna Hańcza - krótki
OPIS SZLAKU KAJAKOWEGO RZEKI CZARNEJ HAŃCZY

Mapa szlaku Czarnej Hańczy - spływy kajakowe, czarna hańcza, rospuda, blizna

102 km, 6 - 7 dni płynięcia, około 48 km po wodzie stojącej.
Początek spływu - miejscowość Stary Folwark. 
Koniec trasy - wieś Serwy nad jez. Serwy

0,0 Stary Folwark, stanica PTTK - tu rozpoczynamy nasze spływy. Z przystani wypływamy prosto na dobrze widoczną wyspę Mysią, za którą w małej zatoczce (sklep spożywczy) odnajdujemy przewężenie półwyspu Wigierskiego z betonową rurą pod drogą. Przepływamy na drugą stronę i skręcamy w lewo w wypływ Czarnej Hańczy z jeziora Wigry, przepływając pod drewnianym mostkiem dla pieszych, łączącym wsie Wigry i Czerwony Folwark. Wpływamy na niewielkie jezioro Postaw o brzegach zakrzaczonych i porośniętych trzcinami.
2,2 Wypływ Czarnej Hańczy z Jez. Postaw za niewielką wysepką, słabo widoczny wśród trzcin.
2,6 Czerwony Folwark, most drogi do Magdalenowa. 
5,4 Ujście Żubrówki, odprowadzającej wody z jezior Żubrowo i Dowcień, miejsce biwakowe, mażliwość posiłku w pobliskim gospodarstwie. 
6,2
Maćkowa Ruda, most na drodze do Wysokiego Mostu. Przed mostem, po lewej stronie miejsce biwakowe, z przygotowanym drewnem na ognisko. We wsi sklep. poczta, ładne pole biwakowe.
8,9 Wieś Buda Ruska. Kładka na drodze do Maćkowej Rudy. Budę Ruską założyli w XVIII w. staroobrzędowcy mieszkający w "budach" leśnych skąd nazwa miejscowości. Niżej po lewej stronie pole biwakowe.
10,4 Ujście Gremzdówki, dopływu łączącego 5 jezior. 
11,5 Wysoki Most. Pierwsza ze Stanic Wodnych PTTK "Wysoki Most". Dalej po prawej śródleśne pole biwakowe na wysokiej skarpie. Malowniczy odcinek rzeki wijącej się leniwie i cicho między kępami lasu, szerszej i węższej na przemian, z bogatą roślinnościa przybrzeżną.
14,8 Studziany Las, wieś na śródleśnej polanie z drewnianymi, kolorowo malowanymi ścianami chałup.
18,6 Gulbin, most drogi łączącej Frącki z Sarnetkami oraz most nieczynnej kolejki leśnej. Niżej po prawej pole biwakowe.
20,2 Tartaczysko, typowa osada puszczańska.
22,0 Głęboki Bród, most na drodze Augustów-Giby. We wsi: sklep, ośrodek zdrowia, poczta, PKS, stacja benzynowa. Po prawej pole biwakowe z barem na pomoście.
23,8 Stanica Wodna PTTK "Frącki" położona na wysokiej skale po lewej. Niżej po prawej i lewej leśne pola biwakowe.
30,2 Okółek most drogowy, leśniczówka. Wieś wzięła swą nazwę od  zakoli silnie meandrującej tu rzeki.
31,2 Osada leśna Hańcza.
34,4 Dworczysko. Rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych odcinków rzeki z wysokimi, podmywanymi skarpami, porośniętymi starodrzewem świerkowo-sosnowym i 400 letnimi dębami.
42,1 Stanica Wodna PTTK "Jałowy Róg".
43,8 Rygol. Za mostem odgałęzienie w prawo ze Szlamicą, wykorzystywane do upustu nadmiaru wody Czarnej Hańczy. Wpływamy na Szlamnicę. Przenoska ok. 20 m.
44,7 Most drogi Rudawka-Rygol-Giby. Po lewej bar.
46,1 Jezioro głębokie o wysokich, otoczonych lasem brzegach. 
47,1 Wypływ Szlamicy z jeziora.
47,9 Muły, most drogi do Kudrynek.
48,2 Jez. Szlamy, malownicze, posiadające dużą wyspę u wylotu Szlamicy i wysokie, zadrzewione brzegi. Po biwaku wracamy tą samą drogą.
54,3 Rygol, połączenie Czarnej Hańczy z kanałem. Płyniemy w prawo.
55,5 Śluza "Sosnówek" (dł. 43,9 m, szerokość 6,15m, spadek 2,37m, czas śluzowania 25 min.). Za śluzą po lewej stronie bardzo wygodne pole biwakowe.
56,7 Śluza "Mikaszówka" (dł. 43,9 m, szerokość 6,05m, spadek 2,82m, czas śluzowania 25 min.) z mostem przechodzącej nad nią drogi do Strzelcowizny i Głębokiego Brodu. Po obu stronach kanału wieś Mikaszówka. Warto tu zwiedzić drewniany kościół, którego wnętrze wystrojone jest rogami jeleni i łosi.
58,1 Początek jeziora Mikaszówek, które wąskim kanałem łączy się z malowniczym jez. Mikaszewo, mającym wysokie, zadrzewione brzegi i ładnie położone biwaki. Na jego początku po lewej leśnictwo "Jazy" z biwakiem na bindudze i malowniczym widokiem na jezioro, uważane przez M. Wańkowicza za najpiękniejsze w Polsce.
62,8 Śluza "Perkuć" (dł. 44 m, szerokość 5,9 m, spadek 2,38m, czas śluzowania 25 min.), uważana za najpiękniejszą na całej trasie, do której z obu stron prowadzą umocnione kanały. Po śluzowaniu wpływamy na jezioro Krzywe i z daleka widzimy wysoką konstrukcję kolejnej śluzy
64,9 Śluza "Paniewo" (jedyna dwukomorowa), wyrównująca przy pomocy sprzężonych ze sobą komór o długościach 44,4 i 43,6 m oraz jednakowej szerokości 5,8 m największy na trasie spadek wysokości poziomu wody wynoszący 6,5 m. Przepłynięcie śluzy robi ze względu na jej rozmiary niemałe wrażenie na początkujących wodniakach. Po pokonaniu śluzy wpływamy na jez. Paniewo, do którego docierają statki żeglugi pasażerskiej z Augustowa. Z jez. Paniewo podążamy dalej kilometrowym odcinkiem sztucznego przekopu kanałowego.
67,3 Jez. Orle.
68,8 Śluza "Gorczyca"  (dł. 42,7 m, szerokość 5,75m, spadek 2,87m, czas śluzowania 20 min.) z mostem drogowym. Po lewej wieś Płaska, po prawej wieś Gorczyca. Za śluzą początek jez. Gorczyckiego.
69,9 Stanica Wodna PTTK "Płaska" w lesie na lewym brzegu, za nią po obu stronach jeziora dwa pola biwakowe. Dalej wąska rynna jeziora przechodzi w najdłuższy na szlaku do Augustowa odcinek kanałowy zwany Kanałem Czarnobrodzkim o długości prawie 8 km. 
72,9 Po prawej stronie ujście skanalizowanej Suchej Rzeczki. 
74,1 Sucha Rzeczka, nietypowy jaz wysokości 1,86 m z trzema zastawkami i rynną do spuszczania pni drewnianych. Przenoska na długości 50 m po prawej. Dawniej była tu rudnia, potem duży młyn funkcjonujący  do ok. 1920 r. Wpływamy na duże jezioro Serwy. Czysta woda i piaszczyste brzegi sprzyjają kąpielom.
77,9 Serwy - znana wieś letniskowa na lewym brzegu jeziora. Naprzeciw wsi wyspa Dębowa - a na niej Stanica PTTK "Serwy".Po noclegu wracamy nad Kanał Augustowski.

I tu zalecamy kończyć spływy ze względu na bardzo duży ruch jednostek motorowodniackich na jeziorach przed Augustowem
 

Jeśli ktoś jednak życzy sobie dalej kontynuować spływ to trasa wygląda nastepująco:

88,5 Śluza "Swoboda"  (dł. 45,4 m, szerokość 6,0 m, spadek 1,7 m, czas śluzowania 18 min.). Przy śluzie możliwość biwakowania. Za nią odcinek kanałowy wprowadza nas na rozległe Jez. Studzienicze, pierwsze z trzech dużych jezior, ciągnące się stąd aż do samego Augustowa.
90,1 Stanica Wodna PTTK "Swoboda" z pełnym sklepem i wyżywieniem. Za nią ciąg pól biwakowych.
92,4 Śluza "Przewięź"  (dł. 47,2 m, szerokość 6,05 m, spadek 0,8m, czas śluzowania 13 min.), a nad nią most drogi Augustów - Sejny. Po prawej wieś letniskowa Przewięź (PKS, camping, restauracja, bary, sklepy). Bezpośrednio ze śluzy wpływamy na jez. Białe.
99,2 Wypływ z jez. Białego rzeki przypominającej kanał zwanej Klonowicą. Przepływamy pod mostami drogowym i kolejowym na głównej drodze do Suwałk 
100,0 Ujście Klonowicy do Jez. Necko, do którego uchodzi też z prawej strony rzeka Rospuda. Po lewej Hotel "Hetman" z polem biwakowym.
101,6 Wypływ Kanału Augustowskiego w lewo z jeziora. Od tego miejsca płyniemy skanalizowaną Nettą. Po obu stronach zabudowa miejska Augustowa. Po prawej Ośrodek Żeglarski PTTK. Koniec trasy.

Istnieje możliwość kontynuacji spływu Kanałem Augustowskim.
W odległościach (od bazy sprzętu wodnego) przedstawia się to następująco:

1,5 Wypływ kanału z jeż. Necko.
3,2 Śluza w Augustowie. Wpływamy w lewą odnogę (bez śluzowania) na Kanał Bystry.
5,7 Jez. Sajno (pow. 5,3 km , dł. 8,6 km, szer. l km, maks. gł. 27 m). Tu skręcamy na prawo i po przepłynięciu jeziora znajdujemy się przy wypływie Netty - łączącej się miejscami z Kanałem Augustowskim.
10,5 Białobrzegi z nieczynnym młynem wodnym. Tu przedostajemy się na Kanał po dokonaniu przenoski. Możemy płynąć także Netta, wybierając trasę trudniejszą i dłuższą. We wsi znajduje się także śluza na kanale.
18,0 Śluza Borki (Szerokość śluzy 5,90 m, długość 42,8 m, spadek 2,10 m, czas śluzowania 20 min.)
24,0 Śluza Sosnowo (pole biwakowe - dalej 3 następne).
37,7 Śluza Dębowo (pole biwakowe).
38,0 Ujście Kanału Augustowskiego i Netty do Biebrzy.

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?